O książkach....
Kategorie: Wszystkie | dzisiaj | kiedyś
RSS
środa, 31 października 2007
"Po zmierzchu" Haruki Murakami

Obiecałam sobie jakiś czas temu, po lekturze opowiadan Murakamiego że sięgne po jego powieść. Co też uczyniłam. Sięgnęłam, ba! nawet nabyłam najnowsza powieść tegoż autora pod tytułem "Po zmierzchu". Przeczytałam i jesli można sie wypowiadać o twórczości pisarza po lekturze jego kilku opowiadań i jednej powieści to nasuwaja mi sie o książkach Murakamiego okreslenia: tajemnicze, wciągające, mroczne, oryginalne. "Po zmierzchu" trudno jest odłozyc w połowie. Jest to na pewno literatura nie dla wszystkich, literatura skłaniająca do myślenia. Moj umysł potrzebuje czegos takiego od czasu do czasu dlatego dopisuje Murakamiego do mojej listy na specjalne okazje.

13:15, mamafranka , dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 30 października 2007
"Aż śmierć nas rozłączy"

Wydaje mi sie że bardzo trudno jest napisać dobre opowiadanie sensacyjne. Dużo trudniej niż powieść. Trzeba na kilku stronach zmieścić cały pomysł, bez zbędnych opisów i dialogów dobierając słowa tylko najistotniejsze. "Aż śmierc nas rozłączy" to zbiór 19 opowiadań kryminalnych wybranych przez Harlana Cobena i sygnowanych jego nazwiskiem, dziewiętnascie opowiadań autorów znanych i wybitnych i tych troche mniej znanych ale równie dobrych. Bardzo mi sie ta antologia podobała, opowiadania w zasadzie bez wyjątku są świetne. Polecam gorąco, jako że jestem wielbicielką gatunku z czystym sumieniem stwierdzam ze juz dawno lektura książki nie sprawiła mi tyle przyjemności jak w przypadku tej własnie pozycji.

20:59, mamafranka , dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
piątek, 26 października 2007
"Balsam dla duszy dziewczyny"

Pisałam niedawno o "Balsamie dla duszy". To kolejny tomik z tej serii tym razem skierowany do dziewczyn. Opowiadania dotyczą dziewczyn - nastolatek, ich problemów, ich zycia uczuciowego, pierwszych miłości a także  dojrzewania i kłopotów z tym związanych. Dobra lektura dla nastolatek i dla ich matek. Mozna sie sporo nauczyc na przykład jak radzić sobie z rowydrzoną nastoletnią córka. Sama na razie jestem matka chłopca ale jesli kiedys będe mieć córkę na pewno sprezentuję jej te książkę i sama ją wówczas jeszcze raz przeczytam traktując jako instrukcje obsługi nastoletniej dziewczynki.

08:47, mamafranka , dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
środa, 24 października 2007
"Fatwa.Życie w nieustannym zagrożeniu" Jacky Trevane

"Fatwa.Życie w nieustannym strachu" to opowieść autentyczna, opowieść snuta przez młoda Brytyjkę, opowieść o niej samej. Kiedy Jacky pojechała ze swoim chłopakiem na wycieczkę do Egiptu nie miała nawet pojęcia że jej spokojne zycie tak sie zmini za sprawa jednego człowieka. Podczas dziesięciu dni spędzonych w Egipcie poznała Omara i jego rodzinę, zakochała sie w przystojnym Egipcjaninie i wyszła za niego za mąż. Po kilku latach życia z mężem tyranem, w świecie tak różnym od europejskiego Jacky postanawia uciec od Omara i od tego cała opowieść sie zaczyna. Z dwiema córeczkami niemal cudem ucieka z Egiptu. Ksiązkę czyta sie ekspresowo bo wciąga bardziej niz niejeden kryminał. Przeczytałam sporo książek tego typu ale ta zrobiła na mnie piorunujące wrażenie, mimo że wiedziałam że bohaterka uciekła od męża bo w końcu jakoś napisała książke obgryzałam paznokcie  czytając w napięciu. Polecam! Dla mnie w dziesięcio punktowej skali zasłużone piętnaście.

17:36, mamafranka , dzisiaj
Link Komentarze (4) »
wtorek, 23 października 2007
"Boże inwazje.Życie Philipa K. Dicka" Lawrence Sutin

Gdyby ktoś mnie zapytał o tytuły powieści Dicka wyrecytowałabym z pamięci prawie wszystkie. Gdyby ktoś zapytał mnie o czym sa jego książki nie miałabym pojęcia. Mam całą półkę (jakieś osiemdziesiąt centymetrów) książek Dicka ale nie przeczytałam ani jednej, no może poza jednym czy dwoma opowiadaniami. Są to książki mojego męża który jest absolutnym fanem twórczości Dicka. Do kompletu polskich wydań brakuje mu doslownie kilku. Całkiem niedawno kupilismy biografię autora napisana przez Sutina. Od niej postanowiłam zacząć poznawać Philipa K. Dicka. Książka przedstawia zycie człowieka pełne lęków, paranoi i fobii, człowieka uzależnionego od narkotyków i ludzi, ale Sutin ukazuje nam w tej biografii dlaczego Dick stał sie własnie takim człowiekiem. Po przeczytaniu tej książki mam szczera ochote sięgnąć po opowiadania Dicka (powieść science fiction to jendak troche dla mnie za dużo) które z tego co wiem od męża, naszych znajomych którzy Dicka czytają a także z tego co wyczytalam w biografii sa bardzo aktualne mimo że pisane pół wieku temu.

15:11, mamafranka , dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 22 października 2007
"Listy pisane miłością" James Patterson

Po dłuższym urlopie od książek wszelakich postanowiłam zacząć od czegos lekkiego. W bibliotece trafiłam na książkę Pattersona pt.: "Listy pisane miłością". Wiedziałam już wcześniej ze Patterson oprócz sensacji pisał książki dla kobiet mówiąc najogólniej ale jakoś sobie nie mogłam go wyobrazić w takiej roli. Postanowiłam zaryzykować ze względu na autora bo niezmiernine rzadko sięgam po takie książki. Ksiązka opowiada o młodej dziewczynie Jennifer której babcia po wypadku zapada w śpiączke i która w domu tejże babci znajduje listy. Listy napisane przez babcie a kierowane do wnuczki. Listy w których babcia opowiada wnuczce o swoim życiu które było nieco bardziej skomplikowane niz to sie na pozór wydawało.  Ksiązka jest napisana prostym językiem nie jest zbyt długa więc jej przeczytanie zajęło mi zaledwie jedno popołudnie. ale jakoś nie mam żadnych ani pozytywnych ani negatywnych odczuć co do tej pozycji. Jest mi kompletnie obojetna.  Mozna przeczytac....ale nie trzeba.

15:25, mamafranka , dzisiaj
Link Komentarze (3) »
środa, 03 października 2007
"Balsam dla duszy matki"

"Balsam dla duszy" to zbiór opowieści prawdziwych, historii z zycia i o życiu. W tym cyklu powstało juz pewnie kilkadziesiąt tomików. Maja one w podtytule zwykle dodane dla jakiej duszy sa przeznaczone ale generalnie nie ma to znaczenia bo opowiadania te moze czytac każdy. Ja przeczytalam ich juz kilka nawet dla duszy seniora, czy duszy samotnej mimo że jestem przed trzydziestka i w szczęśliwym związku. Nawet polecałabym szczególnie sięgac po takie które teoretycznie nie są dla nas przeznaczone z tego wzgledu że może w ten sposób łatwiej bedzie na poznac te inne tak różne wydawałoby sie od nas osoby. "Balsam dla duszy matki" pozwala spojrzeć na macierzyństwo nie tylko przez pryzmat swojego dziecka ale także na własne dzieciństwo i nasze mamy czy nawet nasze babcie. Ja zwykle "Balsamy..." chłone w jeden wieczór, dodaja mi otuchy w trudnych chwilach a przede wszystkim optymizmu w patrzeniu w przyszłośc...

21:40, mamafranka , dzisiaj
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 października 2007
"Wielki zły wilk", "Na szlaku terroru" James Patterson

 

Postanowiłam opisać te dwie pozycje razem z kilku powodów. Po pierwsze przeczytałam je jedna za drugą, po drugie obie sa z serii książek Pattersona z doktorem Alexem Crossem w roli głownej, a po trzecie i najistotniejsze, tyczą tego samego głownego bohatera, rosyjskiego gangstera mafiozo,byłego agenta KGB o pseudonimie Wilk. Wilk to człowiek widmo, nikt go nie zna, nikt go nie widział a jak juz ktos go poznał to może znaczyć jedynie tyle że długo nie pożyje. Najbardziej telegraficznym skrócie pierwsza powieść dotyczy hadlu żywym towarem druga jak sam tytuł wskazuje szeroko pojętego terroryzmu międzynarodowego.  Lubie czytac Patterona ale powieści z Alexem Crossem podobają mi sie najmniej...

22:15, mamafranka , dzisiaj
Link Dodaj komentarz »